Dokonalé líčenie, krásne oblečenie, luxusné šperky. To všetko vám môže pomôcť pri získaní ideálu krásy. Všetka krása je však zbytočná, ak sa nemôžete na svoje okolie usmiať, pretože vám v tom bráni silné zafarbenie zubnej skloviny. A keďže sa hovorí, že úsmev je to najkrajšie, čo človek na sebe má, poradíme vám, ako opäť na vás vynikne!
Bieliace pásiky
Prvým efektným, jednoduchým, časovo nenáročným a cenovo dostupným spôsobom bielenia zubov, sú bieliace pásiky. Ide o tenké plastové prúžky, ktoré sa na vrchné aj spodné zuby jednoducho prilepia, pevne držia, nešmýkajú sa a počas bielenia vám dokonca umožnia aj konzumovať obľúbené jedlá alebo piť nápoje. Ich profesionálne aktívne zložky zlepšujú farbu zubov behom niekoľkých minút v priebehu 1-3 týždňov. Výsledný efekt je naozaj uspokojujúci – odtieň vašich zubov sa zosvetlí aj o niekoľko odtieňov.
Opýtajte sa vášho zubného lekára
Ďalšou možnosťou je bieliaca zubná pasta, ktorá býva obvykle súčasťou bieliacej sady dostupnej napríklad v lekárni. Takéto sady začínajú obvykle účinkovať na piaty deň užívania (bielenie sa odporúča práve raz za päť dní). Dodržiavajte presný postup bielenia, aby bolo čo najúčinnejšie a zároveň bezpečné. Pri bielení sa ešte používa aj termín dental bleaching, čo je zosvetlenie vašich zubov na svetlejší odtieň, než je váš prirodzený. Tento zásah však nie je vhodný pre každého a môže ho vykonávať iba zubný lekár. Dental bleaching funguje na chemickom alebo mechanickom princípe. Paradoxne, chemické bielenie je šetrnejšie, než to mechanické.
Babské recepty radšej neskúšajte
Odborníci na zdravie zubov sa zhodujú, že všetky experimenty so zubnou sklovinou podľa babských rád vám určite neprospejú. Zabudnite teda na všetky recepty, kde máte zmiešať sódu s citrónovou šťavou a následne si to aplikovať na zuby. Niektoré látky dokážu totiž zuby nepríjemne poškriabať, v horšom prípade dokonca aj rozpustiť a výrazne narušiť ich povrch. Problémom môže byť aj nadmerné používanie bieliacich prostriedkov alebo ich nešetrná kombinácia. To častokrát vedie aj k citlivosti zubov alebo zápalom ďasien. V lekárni alebo drogérii nájdete aj bieliace perá, gély alebo násady. Všetky majú svoje pre a proti, ale rozhodne nimi nemôžete nič pokaziť. Keď sa teda rozhodnete vylepšiť farbu svojich zubov, nechajte si poradiť od odborníkov. Negooglite lacné a nebezpečné varianty domácich zubných bielidiel – šetriť na zdraví sa nikdy neoplatí.